Údržba exteriérov

Kosenie trávnika

Kosenie je veľmi dôležitý úkon v starostlivosti o váš trávnik.Jeden z dôvodov je že nepokosený trávnik nevyzerá dobre ale hlavným dôvodom prečo treba trávnik kosiť pravidelne je to že vysoká tráva neprepúšťa k povrchu dostatok vody , svetla a živín. Pri pravidelnom kosení sa podporuje rast korienkov a nových výhonkov aby bol trávnik hustejší a aby burina nedostala šancu rásť. Najlepšia výška kosenia závisí od druhu trávnika ale pri okrasných trávnikoch by to malo byť od 3-4 cm. Nie však pod 3 cm lebo by sme mohli poškodiť korienky. Správne je kosiť vždy ⅓ trávnika. Kosiť by sme mali začať v apríly a to keď je teplota nad 5 oC. V máji a júny by bolo dobre kosiť 2 krát týždenne a potom už len raz a to do októbra.

Hnojenie trávnika

Aby sme dosiahli sýto zelený , životaschopný a hlavne hustý trávnik je nutné hnojenie.Najdôležitejšie živiny ktoré trávnik potrebuje na správny rast sú dusík , draslík a fosfor.Tieto tri živiny je nutné dopĺňať do pôdy aspoň 2 krát ročne. Na jar z vyšším obsahom dusíka , lebo ten dodáva sfarbenie trávi a rast výhonkov a trávnik ho z pôdy vyčerpá ako prvý. Na jeseň je potrebné použiť hnojivo z väčším obsahom draslíku a fosforu ktoré dopomáhajú rastu korienkov a novej trávy.

Strihanie živého plotu

Živý plot okrem vizuálnej podoby plní aj veľmi praktickú úlohu a to ako tlmenie hluku a lapanie prachu z cesty ale aj ako vetrolam a najdôležitejšie je to že zlepšuje životné prostredie. Ak Chceme dosiahnuť krásny a atraktívny vzhľad živého plotu musíme mu venovať dostatok starostlivosti. Ak živý plot zanedbáme môže začať prerastať nesprávnym smerom do výšky alebo do šírky a nemusí byť jednoduché to napraviť. Živé ploty s listnatých drevín sa strihajú 2-3 krát do roka a to v období vegetačného pokoja v júny , na konci júla a začiatkom augusta.Ihličnaté stromy na jar a na jeseň. Vždyzelené kry od septembra do prvých mrazov.

  • Vyhrabanie pokosenej trávy a jej odvoz
  • Zavlažovanie trávnikov
  • Podsievanie trávnikov

Cena práce
Kosenie udržiavaného trávnika s kosačkouKosenie yysokej trávy a buriny s krovinorezomHnojenie trávnikaStrihanie živého plotu
do 400 m2 – 0,70€/ m2do 500 m2 – 1,00€/m2do 500 m2 – 1,00€/ m2do výšky 1m – 0,50€/m2
od 400 m2 – 0,60€/m2od 500 m2 – 0,90€/m2nad 500  m2 -0,90€/ m2do výšky 1,5m – 0,70€/m2
do kopca – 1,00€/m2do kopca – 1,30€/m2do výšky 2,5m – 1,00€/m2

Nie sme platcami DPH. Ceny sú konečné.