Ocot lepší ako chémia ?

Nastriekať jedným ťahom, zotrieť a hotovo. Tak nejako vyzerá čistenie kúpeľne v reklamách. Realita je trošku iná a všetci vieme, že škvrny po jedinom zotretí nemiznú. Aby čistiaci prostriedok fungoval, musí na znečistené miesto istú dobu pôsobiť.

V teste, ktorý spracoval Skúšobný ústav ľahkého priemyslu v Českých Budejoviciach si zmeralo svoje účinky 14 prostriedkov na čistenie kúpeľní a spomínaný ocot. V laboratóriu skúšali do akej miery účinne odstraňujú mastnotu, zvyšky mydla, kvapky vody a vápenaté usadeniny.

Takmer všetky vzorky boli v praktickej nádobe s rozprašovačom, cena sa pod výsledky nepodpísala (najlacnejší prostriedok stál 1 € a najdrahší 15€). Lacné produkty za tretinovú cenu priemeru skončili v teste na popredných miestach. Najdrahší prostriedok testu ekologický Ecover z Veľkej Británie skončil na poslednom mieste (spomedzi testovaných prostriedkov).

Ocot, prostriedok, ktorý na čistenie používali naše babičky, zaradili do testu len pre zaujímavosť a očakávali, že ho drahé čistiace prostriedky prekonajú. Opak bol však pravdou a obyčajný kuchynský 8 % ocot sa stal skutočným víťazom testu. V 2 skúškach (mydlo a kvapky vody) predstihol všetky testované vzorky, v jednom (mastnota) držal krok s tými najlepšími a v ďalšej skúške (vodný kameň) mal rovnaké výsledky ako väčšina čistiacich prostriedkov.

Vyberte si z našej ponuky

WV 2 PREMIUM

79.99 € s DPH

Kärcher oslavuje 10 rokov čističa okien WV 2. K 10-ročnému jubileu teraz ponúkame čistič na okná WV 2 Premium v limitovanej žlto-čiernej edícii.

Čistič okien KV 4

79.99 € s DPH

Vibrujúca aku stierka KV 4 bez námahy uvoľňuje špinu z hladkých povrchov. Vďaka elektrickému nanášaniu vody a vibrovaniu odpadá ručné drhnutie.

WV 6 PLUS + ÚZKA HUBICA

99.99 € s DPH

Akumulátorový čistič okien s odsávaním pre čisté okná bez šmúh v čo najkratšom čase. A teraz aj s úzkou sacou hubicou vhodnou pre menšie okná.

Ďalšie tipy a triky pri upratovaní

Viete, čo znamenajú symboly na štítkoch vašich obľúbených kúskov oblečenia? Koľko pozornosti im venujete? Rozlíšenie označení pri praní je kľúčové …

Určite ste už počuli, že chemické čistiace prostriedky môžu mať množstvo škodlivých účinkov? Podráždenie pokožky, očí, alergie bolesti hlavy, či …

Vedeli ste, že vďaka rýchlemu a správnemu nastaveniu okien môžete ušetriť na energiách? Plastové okná ste si určite kúpili s …

,,Plánovanie upratovania domu je kľúčom k rodinnej harmónii“ Každý chce uprataný a čistý dom bez námahy a my by sme …

Scroll to Top