Ušetrite vďaka správnemu nastaveniu okien

Vedeli ste, že vďaka rýchlemu a správnemu nastaveniu okien môžete ušetriť na energiách?

Plastové okná ste si určite kúpili s cieľom že sú bezúdržbové, na rozdiel od okien drevených nie je potrebná ich pravidelná povrchová úprava. Avšak okrem umývania okien je potrebné spraviť 2x do roka jednu malú „opravu“. Nenápadný tip vám môže pomôcť ušetriť financie. V závislosti od typu okna je možné nastaviť okno tak, aby viac, či menej tesnilo v závislosti od vonkajšieho počasia. Ročné obdobie má totiž na naše výdavky výrazný vplyv. 

Tlak zohráva veľkú rolu

Nastaviť okno nie je žiadna veda. Okná sú štandardne dodávané tak, že nie sú nastavené ani na letné, ani zimné obdobie. Nie všetky okná však majú možnosť nastaviť prítlak okna. Pri nastavovaní sa držte manuálu na údržbu okna, ktorý by ste mali mať v prípade, že máte okná od seriózneho výrobcu. 

Okno by malo byť tesnené po celom obvode. Práve preto by mal byť prítlak rovnomerne nastavený, nie iba na jednom mieste, pretože na ostatným miestach vznikne medzera, ktorá bude teplo vypúšťať v zimných obdobiach von z domu/bytu.

Vďaka nastaveniu zachováte izolačné vlastnosti okna dlhšie, pretože použité materiály sa odlišne správajú v závislosti od tepelných podmienok. Kým v letnom období stačí malý prítlak, v zime potrebuje okno lepšie dosadnúť na rám. 

Ak neviete ako na to, na obrázku vpravo nájdete pomôcku, ktorá vám toto nastavenie uľahčí. Ak máte problem s týmto nastavením, kontaktujte svojho predajcu okien.

Prichádza zima a vaše okná sa začínajú výrazne rosiť?

Počas zimy je bežné, keď sa na plastových oknách objaví hmlistý opar alebo kvapky vody. Nie je však rosa ako rosa – veľmi záleží na tom, kde vzniká. V určitých prípadoch môže ísť o štandardnú záležitosť, v ďalších zase o vážny problém.

Pokiaľ sa rosa objaví na vonkajšom skle, potom sa nemáte čoho obávať. Zvýšenú pozornosť však venujte tomu, keď sa opar objaví na vnútornom skle alebo na ráme okna. Ak si všimnete vodu v priestore medzi sklami, potom je potrebné zavolať dodávateľa okien a ihneď s ním riešiť výmenu či reklamáciu.

Vo funkčnej škáre okien (žliabok po otvorení okna dokorán – viď. obr. vľavo) sa celý rok ukladá prach, ktorý na mäkký plast okenného tesnenia nepôsobí dobre. Voda sa môže do škáry dostať zvonku za dažďa, ale aj zvnútra ako dôsledok kondenzácie. Kondenzujúca voda nám môže napovedať, že nie je niečo v poriadku s tesnením. Držiaca sa voda v škáre je nebezpečná hlavne za mrazu, kedy môže nenávratne poškodiť tesnenie a následne bude musieť byť vymenené, čo  nemusí byť v konečnom dôsledku najlacnejšie. V tejto škáre nesmie stáť voda a pokiaľ to tak je, je potrebné poriadne prečistiť otvory, ktorými má voda odtekať. Smerom von vedú zo žliabku úzke otvory, ktoré treba uvoľniť (prečistiť) napríklad špáradlom alebo iným úzkym predmetom.

Chcete pár tipov ako dosiahnuť dokonalo čisté okná za každého počasia?

Prečítajte si článok a nestrácajte čas umývaním pomocou často neoverených čistiacich prostriedkov.
TU nájdete domáce rady, tipy a triky na čistenie okien, ktoré zvládne každý.  

Plánovače upratovania na stiahnutie ZADARMO

Vyberte si z našej ponuky šikovných pomocníkov nielen na umývanie okien

Súprava utierok z mikrovlákna pre kúpeľne

35.99 € s DPH

Dve utierky na podlahu sa postarajú o žiarivo čistú podlahu v kúpeľni. Pomocou návleku na ručnú hubicu je možné bez námahy odstrániť aj zvyšky vodného kameňa a mydla. Vďaka leštiacej utierke zažiaria zrkadlá a iné hladké povrchy v novom lesku.

Čistič okien
WV 5 PREMIUM

89.99 € s DPH

Perfektná súprava s čističom okien s odsávaním WV 5 Premium sa raz-dva postará o čisté okná bez šmúh – bez kvapkania. Vďaka vymeniteľnej batérii, ktorá sa dá dokúpiť, sú možné nekonečné čistiace práce bez problémov.

Parný čistič SC 1

79.99€ s DPH

Kompaktný ručný parný čistič SC 1 čistí úplne bez chémie a nájde uplatnenie v domácnosti prakticky kdekoľvek. Pri dôkladnom čistení parným čističom Kärcher odstránite 99,99 % všetkých baktérií bežných v domácnosti, ktoré sa vyskytujú na tvrdých plochách kúpeľne, ale aj kuchyne či iných miestnosti domu.

Ďalšie tipy a triky pri upratovaní

Dezinfekcia hubky ! Prvý tip ktorý vám prinášam v mojej rubrike bude o dezinfekcii hubiek ktoré si myslím že používame …

Plastové nádoby na ukladanie zvyškov jedla sú jedným z najväčších vymožeností moderného sveta. Ale ako tieto nádoby vyčistiť a odstrániť nežiadúci zápach. …

Kúpeľňa je jedna z najrušnejších miest vo vašom byte a takmer každý hosť ju navštívi, či už sa potrebuje osviežiť …

Nastriekať jedným ťahom, zotrieť a hotovo. Tak nejako vyzerá čistenie kúpeľne v reklamách. Realita je trošku iná a všetci vieme, že …

Scroll to Top