Krok za krokom – ako si vytvoriť upratovaciu rutinu

,,Plánovanie upratovania domu je kľúčom k rodinnej harmónii“

Každý chce uprataný a čistý dom bez námahy a my by sme vám k tomu chceli dopomôcť. Plán upratovania vám umožní mať čistý domov bez toho, aby ste sa museli obmedzovať na upratovanie počas celého jedného dňa v týždni. Veci sa vďaka plánu nebudú hromadiť a vy nebudete musieť míňať veľa energie. Rozdeľte si úlohy na denné, týždenné, mesačné a ročné. Vytvorte si rutinu. Ocení to vaše telo aj rodina.

1. Každý deň

Aké miesta v byte by sa teda mali umývať každý deň? Skráťte si týždenné úlohy a rozdeľte si ich na jednotlivé dni v týždni. 

 • Riad by mal byť vždy čistý. Najlepšie je umyť ho hneď po jedle a nehromadiť ho v dreze. Rovnako vyčistite aj drez a prelejte ho vriacou vodou, aby ste sa zbavili baktérií a plesní. Skvelým pomocníkom môže byť umývačka riadu. Ak ju vo svojej kuchyni máte, vždy po jedle do nej vložte použité taniere bez zvyškov jedla a zapnite ju vtedy keď bude plná. Kuchyňa tak bude vyzerať vždy uprataná.
 • Kuchynských utierok by malo byť v každej kuchyni niekoľko. Najlepšie je, ak ich máte farebne oddelené podľa spôsobu použitia: zelená na mokrý riad, červená na ruky, modrá na kuchynský drez. Kuchynské utierky by mali byť prané pri vysokej teplote aspoň 2x do týždňa, v závislosti od používania. 
 • Použité oblečenie vždy odložte do koša na bielizeň a prádlo zo sušiaka uložte do skrine na svoje miesto. TU nájdete 5 tipov ako udržať poriadok v šatníku.
 • Každú použitú vec v dome odložte späť na svoje miesto. Je neuveriteľné ako tento rituál dokáže ušetriť čas.
 • Utrite jedálenský a konferenčný stôl od fľakov od pohárov, tanierov a rúk, aby si každá nečakaná návšteva mohla zaňho sadnúť a vy ste sa nemuseli hanbiť.
2. Raz za týždeň

Týždenný plán upratovania zahŕňa mokré čistenie celého domu, čistenie a dezinfekciu niektorých vecí. Tieto povinnosti zvládnete za hodinu alebo si to roztiahnete na celý týždeň.

 •  Podlahy umyte aspoň raz za týždeň a povysávajte všetky koberce v dome. Ak máte doma deti, je pravdepodobné, že tieto úkony bude potrebné zopakovať častejšie. Uľahčite si umývanie podláh našimi Kärcher pomocníkmi.

 • Obliečky sú kvôli poteniu pre roztoče a alergény ideálnym prostredím. Preto vymieňajte bielizeň pravidelne pri maximálnej možnej teplote a vyžehlite ich na stupni bavlna.

 • Nábytok sa rýchlo zašpiní keď nosí po dome jedlo celá rodina. Vyčistite ho raz týždenne pomocou zodpovedajúceho prostriedku/alebo zmesi citrónu a vody a zbavte sa tak prachu a špiny.

 • Kľučky, spínače a ovládače – každý deň sa ich dotkneme desiatky krát, čím sa baktérie množia a roznášajú po celom dome. Utrite tieto predmety v celom dome aspoň vlhčenými obrúskami,

 • WC a vaňu stačí opláchnuť po každom použití a raz týždenne umyť čistiacim prostriedkom na kúpeľňu a silnejším prostriedkom na toaletu.
3. Raz za mesiac

Tieto povrchy sa tak rýchlo neznečistia, no raz za mesiac sa oplatí ich dôkladne umyť. Použite tento plán upratovania bytu na mesiac.

 • Chladnička – Vyberte z nej všetok obsah, vyhoďte pokazené potraviny alebo potraviny, ktorým uplynula doba použiteľnosti. Ak chcete odstrániť baktérie, umyte všetky priehradky chladničky handrou namočenou do vody a octu.

 • Spotrebiče v kuchyni – by sa mali po každom použití utrieť. A aspoň raz za mesiac ich umyť zvonku aj zvnútra.

 • Okno – Umyte okná, aby do vášho domova vošlo viac slnka. TU máme pre vás pár tipov pri umývaní.

 • Zásuvka na kuchynské náradie – Prečo umývať zásuvku na príbory, keď do nej dávate čisté lyžice a vidličky? V skutočnosti sa v zásuvke v dôsledku vlhkých spotrebičov vytvárajú mikróby, huby a plesne. A potom to všetko skončí na lyžičkách, ktoré zjete. Raz za mesiac preto  vyberte náradie zo šuflíkov a pretrite ich handrou.

2. Min. raz za rok

Určite sa nikto nenahnevá, ak ich bez dodržania plánu upratovania budete čistiť častejšie, napríklad raz za sezónu. Avšak umývanie menej ako raz za rok je kontraindikované!

 • Žalúzie a závesy – Raz ročne vyperte závesy a poriadne vyčistite žalúzie. Ak bývate vo väčšom meste, prachu na oknách je viac a preto odporúčame prať záclony a závesy častejšie. Záclony možno prať v práčke alebo chemicky čistiť a žalúzie vysávať pomocou špeciálneho nástavca.
 • Koberce – Napriek tomu, že koberce pravidelne vysávate, raz za rok potrebujú dôkladné čistenie špeciálnym šampónom alebo môžete zavolať tepovaciu službu. Nezabudnite koberec poriadne vysušiť.
 • Lustre – nahromadený prach môže stlmiť svetlo zo žiaroviek o 30 %. Pred utieraním vypnite napájanie, opatrne odstráňte časti lustra a opláchnite ich vodou. Čo sa nedá rozobrať, utrite vlhkou handričkou.

Plánovače na stiahnutie ZADARMO

 1. Najdôležitejšie z týchto zoznamov by mali byť denný a týždenný zoznam, pretože realizácia týchto častí vám nedovolí, aby sa váš domov zmenil na smetisko. Základom je mať dom usporiadaný. Potom bude pre vás omnoho jednoduchšie upratať a budete sa v ňom cítiť pohodlne kedykoľvek. 

 2. Vytvorili sme pre vás neutrálny zoznam, pretože každá domácnosť je iná a preto nie je možné určiť 100-percentný zoznam pre každého tak, aby spĺňal všetky požiadavky. Prikladáme aj náš zoznam, ktorým sa však môžete inšpirovať. Inšpirovať k upratovaniu môžete aj svoje deti, tým, že už od detstva si budú vytvárať návyky. Podporiť ich môžete aj napríklad odmenou za vyplnenie ich vlastného upratovacieho zoznamu. Zostavte si svoj zoznam tak, aby bolo možné ho realizovať v reálnom čase. 

 3. Ak počas týždňa nemáte dostatok voľného času na tieto aktivity, prispôsobte ho svojim požiadavkám. Je to len a len na vás, či chcete žiť v čistom a bezpečnom prostredí pre vás, vaše zdravie a deti. 

Vyberte si z našej ponuky šikovných pomocníkov

Súprava utierok z mikrovlákna pre kúpeľne

35.99 € s DPH

Dve utierky na podlahu sa postarajú o žiarivo čistú podlahu v kúpeľni. Pomocou návleku na ručnú hubicu je možné bez námahy odstrániť aj zvyšky vodného kameňa a mydla. Vďaka leštiacej utierke zažiaria zrkadlá a iné hladké povrchy v novom lesku.

Čistič okien
WV 5 PREMIUM

89.99 € s DPH

Perfektná súprava s čističom okien s odsávaním WV 5 Premium sa raz-dva postará o čisté okná bez šmúh – bez kvapkania. Vďaka vymeniteľnej batérii, ktorá sa dá dokúpiť, sú možné nekonečné čistiace práce bez problémov.

Parný čistič SC 1

79.99€ s DPH

Kompaktný ručný parný čistič SC 1 čistí úplne bez chémie a nájde uplatnenie v domácnosti prakticky kdekoľvek. Pri dôkladnom čistení parným čističom Kärcher odstránite 99,99 % všetkých baktérií bežných v domácnosti, ktoré sa vyskytujú na tvrdých plochách kúpeľne, ale aj kuchyne či iných miestnosti domu.

Ďalšie tipy a triky pri upratovaní

Dezinfekcia hubky ! Prvý tip ktorý vám prinášam v mojej rubrike bude o dezinfekcii hubiek ktoré si myslím že používame …

Plastové nádoby na ukladanie zvyškov jedla sú jedným z najväčších vymožeností moderného sveta. Ale ako tieto nádoby vyčistiť a odstrániť nežiadúci zápach. …

Kúpeľňa je jedna z najrušnejších miest vo vašom byte a takmer každý hosť ju navštívi, či už sa potrebuje osviežiť …

Nastriekať jedným ťahom, zotrieť a hotovo. Tak nejako vyzerá čistenie kúpeľne v reklamách. Realita je trošku iná a všetci vieme, že …

Scroll to Top