5 tipov ako udržať poriadok v šatníkovej skrini

Odložíme na stoličku jeden kus oblečenia, na ňom sa objaví druhé, tretie atď. Potom príde návšteva a šup s vecami do skrine. A máme malý problém. Rozhádzaný a preplnený šatník nie je žiadnou novinkou, ale ako sa tohto zlozvyku zbaviť? Ako si udržať poriadok v skrini tak, aby sa nám veci po vytiahnutí jedného trička nerozhádzali a celá kôpka nespadla? Na každý problém existuje riešenie a my sme ho pre vás našli. Garantujeme, že usporiadaný šatník Vám uľahčí život aj každodenné rozhodovanie pri výbere oblečenia.

TIP č. 1. Najprv vytvorte neporiadok. Áno, čítate správne. Vyhoďte zo šatníka všetko od ponožiek po zimné kabáty. Toto je ideálne obdobie na veľké upratovanie nielen skríň, ale aj celého domu alebo bytu. Utrite všetky poličky a priestory ošetrujúcim voňavým čistiacim prostriedkom na nábytok. Následne rozložte oblečenie po izbe a odpovedzte si na otázky:

  • hodí sa táto vec aspoň k 3 outfitom?
  • mal/-a som ju na sebe za posledné 3 mesiace?
  • mal/-a som ju na sebe za posledné 3 roky?

Po vytriedení všetkých kúskov zamerajte svoju pozornosť na správne zaraďovanie, skladanie a vešanie. Roztrieď oblečenie najprv do kategórie zima – leto. Potom do kategórií (športové, domáce, pracovné, elegantné, sukne, spodné prádlo, kabáty, doplnky, a pod.) podľa tvojich záujmov.

Použite nové spôsoby skladania na vešiaky, ktoré nájdete napr. na našich sociálnych sieťach alebo si zaobstarajte triediace predmety, ktoré uľahčia prácu a prehľad počas každého dňa.

Odporúčame používať napríklad vešiaky, pretože oblečenie si tak zachová svoj tvar a zároveň budete mať prehľad o tom, čo sa v skrini nachádza. Nezabudnite na to, že oblečenie treba vešať podľa veľkosti oblečenia a vešiaka. Tiež dávajte pozor na druh  vešiaka – na ťažké kúsky ako napr. zimný kabát použite drevený vešiak a na ľahké blúzky a šaty postačí tenší, plastový vešiak. Na nohavice vám poslúžia tiež vešiaky s klipmi. Pri vešaní tiež nezabudni zoradiť svoje oblečenie podľa dĺžky, čím získaš pravidelnosť vo svojom šatníku. 

Rovnako dobrými pomocníkmi môžu byť aj priesvitné boxy, do ktorých môžete uložiť sezónne topánky, šály alebo čiapky, ktoré momentálne nepotrebujete. Umiestnite ich na spodok skrine, kde nikomu nebudú zavadzať a vy budete mať prehľad o tom, čo sa v nich nachádza.

Každý z vás má doma krabice rôznych veľkostí. Či už darčekové alebo od nejakých spotrebičov môžete funkčne a prakticky využiť aj v šatníku. Ak máte doma elegantnú róbu alebo iné “komplikované” oblečenie, ktoré vyťahujete len raz za rok, môžete ich bezpečne uložiť do takejto krabice.

Počuli ste už o šuflíkových priečinkoch? Sú to rozdeľovače, ktoré vám môžu pomôcť udržať poriadok menších vecí v jednom šuflíku. Ak bude mať každá vec svoje vlastné miesto, ťažšie vytvoríte neporiadok. V šuflíkoch sa riaď pravidlom od najtmavšieho po najsvetlejšie. Budeš to mať omnoho prehľadnejšie.

Na jemné materiály ako sú napr. silónky alebo čipkovaná bielizen, či drahá kabelka môžete použiť vrecúška. Tie ochránia materiály pred poškodením alebo zatrhnutím.

Tip č. 2. Pri kúpe 1 nového kusu oblečenia sa zbavte 1 kusu starého oblečenia, ktoré aj tak nebudete nosiť. Ak to nebudete robiť, v skrini vám budú pribúdať zbytočnosti. Príliš veľa zbytočností = neporiadok. 

TIP č. 3. Rozvrh prác – možno rozvrh nie je vaše obľúbené slovo, ale bude stačiť, ak spravíte jednu upratovaciu činnosť denne a ani sa veľmi neunavíte a budete mať čistý domov každý deň. Napr. každý pondelok povysávajte, každý utorok utrite prach, každú stredu umyte kuchynskú linku a každý štvrtok vymeňte posteľnú bielizeň. Jednoduché !

Poznáte pojem kapsulový šatník? Ak nie, je čas zistiť jeho význam. Ak musíte do práce denne kombinovať rôzne outfity, toto vám uľahčí život. Ide o tvorbu hotových súprav oblečenia na oddelených vešiakoch a tak ráno nemáte problém si rýchlo vybrať aktuálny outfit.

TIP č. 4 Neskladujte malé oblečenie s nádejou, že vám bude o pár rokov dobré. O pár rokov totiž vyjde z módy a vy budete mať iba neporiadok v šatníku a nízke sebavedomie.

Šuflíkové priečinky

Ako tento poriadok udržať v rovnakom stave až do ďalšej inventúry? 

TIP č. 5 Vytvorte si nákupný zoznam oblečenia. Predídete tým nakupovaniu nepotrebných vecí. 

Starajte sa o svoje oblečenie pravidelne. Uložte ho na svoje miesto čisté a uhladené, pripravené kedykoľvek na použitie. Ak sa týchto postupov budete držať, ďalšia inventúra bude omnoho jednoduchšia a rýchlejšia.

Vyberte si z našej ponuky

Súprava utierok z mikrovlákna pre kúpeľne

35.99 € s DPH

Dve utierky na podlahu sa postarajú o žiarivo čistú podlahu v kúpeľni. Pomocou návleku na ručnú hubicu je možné bez námahy odstrániť aj zvyšky vodného kameňa a mydla. Vďaka leštiacej utierke zažiaria zrkadlá a iné hladké povrchy v novom lesku.

Čistič okien
WV 5 PREMIUM

89.99 € s DPH

Perfektná súprava s čističom okien s odsávaním WV 5 Premium sa raz-dva postará o čisté okná bez šmúh – bez kvapkania. Vďaka vymeniteľnej batérii, ktorá sa dá dokúpiť, sú možné nekonečné čistiace práce bez problémov.

Parný čistič SC 1

79.99€ s DPH

Kompaktný ručný parný čistič SC 1 čistí úplne bez chémie a nájde uplatnenie v domácnosti prakticky kdekoľvek. Pri dôkladnom čistení parným čističom Kärcher odstránite 99,99 % všetkých baktérií bežných v domácnosti, ktoré sa vyskytujú na tvrdých plochách kúpeľne, ale aj kuchyne či iných miestnosti domu.

Ďalšie tipy a triky pri upratovaní

Vedeli ste, že vďaka rýchlemu a správnemu nastaveniu okien môžete ušetriť na energiách? Plastové okná ste si určite kúpili s …

,,Plánovanie upratovania domu je kľúčom k rodinnej harmónii“ Každý chce uprataný a čistý dom bez námahy a my by sme …

Potrebujeme ich každý deň a umiestniť ich nie je vždy oku lahodiace. My vám však dnes ukážeme pár trikov a …

Pri umývaní okien nielen na výškových budovách sme si všimli, že fasády domu sú čoraz viac zanedbané a zničené kvôli …

Scroll to Top