5 spôsobov ako ustlať posteľ jednoducho a štýlovo zároveň

Kto by nechcel zaspávať doma s pocitom ako v luxusnej hotelovej izbe…

Ľaháte si do čerstvo vypratých, voňavých a jemných obliečok a o pár hodín do pokrčenej a rozhádzanej postele? Alebo ste typ človeka, ktorý neodíde z domu bez toho, aby dal posteľ do pôvodného stavu? Máme pre vás postup ako si tento proces zjednodušiť.

Ak ste radi, že vôbec vstanete z postele, aj keď potom nič nestíhate, je potrebné vytvoriť si  zvyk. Neodchádzajte zo spálne, kým vaša posteľ nebude vyzerať uprataná, aby po príchode domov vás nečakala kopa ďalších upratovacích povinností.  Veď narovinu. Čo tvorí najväčší neporiadok v spálni? Rozhádzaná posteľ. Stačí posteľ ustlať a spálňa hneď vyzerá lepšie. Zaberie to len chvíľu a vy budete mať po príchode domov omnoho lepší pocit.

1. Posteľ s preloženou dekou 

Jednoduchý a moderný dizajn, ktorý spája praktickosť a eleganciu zároveň, pričom nemusíte dbať na dokonale rovný a uhladený prehoz. Stačí, ak prehodíte perinu cez celú posteľ, na ňu položíte štýlovú farebnú deku alebo prehoz a následne deku spolu s paplónom zohnete od čela postele smerom k nohám cca na ¼ postele, čím sa vytvorí dvojitá kombinácia farieb. Na zvyšnú plochu uložíte vankúše tak, aby stáli od najväčšieho (od čela postele) po najmenší.

Také jednoduché !

2. Záclonový štýl ustielania postele

 

Ak sa vám páči tento typ, máte o kus práce postarané už vopred. Tento štýl ustlania sa používa najmä vo vidieckych interiéroch a zvýrazňuje útulnosť priestoru. Tiež uzatvára časť pod posteľou napr. v prípade, že pod ňou máte uložené veci, ktoré chcete chrániť pred prachom alebo ak spodná časť postele je poškodená a chcete zakryť drobné nedostatky. Tzv. sukňa sa prichytáva na spodnú časť – obvodový rám postele. Posteľné prádlo môžete zastrčiť pod matrac alebo nechať voľne prehodené cez posteľ spolu s dizajnovým prehozom.

 

3. Crossover

Štýl kombinovateľný s ostatnými druhmi ustielania postele, pričom základom je zastrčiť spodnú časť posteľnej bielizne, aby vynikol rám postele. Je opakom predchádzajúceho typu. Potom už len prehoďte zloženú dekoračnú prikrývku/deku cez stred alebo na spodnú časť (k nohám) od jednej okrajovej časti postele po druhú (viď. obr.). Nezabudnite na zladenie farieb vankúšov a prehozu, ktoré spolu vytvárajú moderný dizajn akejkoľvek postele.

4. Kontrastná asymetria

Netypické riešenie pre všetkých, ktorých nudia obyčajné postele alebo chcú zmenu. Najdôležitejším faktorom pri tomto type ustielania je tzv. bežec (alternatívou môže byť zložená farebná deka), ktorý umiestnite krížom cez posteľ, čo navodí priestor na predstavivosť. Nebojte sa kombinovať aj napr. 2 prehozy, ktoré prehnite odlišne. Vyhrajte sa s farbami aj materiálmi.

 Kreativite sa medze nekladú.

Uhladená posteľ v hotelovej izbe
Spôsoby ako uložiť vankúše
5. Hotelová izba

Niečo aj pre náročnejších. Ak ste z tých typov osobností, ktoré majú radi narovnanú a upratanú posteľ skôr než odídu z domu, potom si určite trúfnete aj na tento typ ustielania postele. 

Začnite s vyžehleným prestieradlom, ktoré rozprestrite cez celú posteľ, pričom všetky rohy zastrčte pod matrac alebo použite prestieradlo s gumičkou. Na vrch prestieradla rozprestrite paplón po celej dĺžke postele, pričom vrchnú časť (od vankúšov) prehnite smerom k nohám do ¼ postele – najprv celú spodnú časť pri nohách prehnite pod matrac a následne vytvorením tzv. trojuholníka zahnite bočné strany rovnako pod matrac, čím vznikne dokonalo vyhladená a napnutá posteľná bielizeň. 

Ak chcete mať posteľnú bielizeň nažehlenú bez žehlenia a bez rýh, zaobstarajte si posteľné prádlo zo 100% egyptskej bavlny a následne ako doň oblečiete periny urobte tento šikovný TRIK – do rozprašovača nalejte teplú vodu a jemne ňou postiriekajte paplón. Potom už len chyťte kraje paplónu a natiahnite boky. Uvidíte ako sa posteľná bielizeň sama vyrovná, bez žehlenia.
Nakoniec nezabudnite uložiť veľké vankúše na spanie a pred nich postavte dekoračné vankúše iných odtieňov farieb. Podľa preferencií tiež môžete ešte prehodiť zložený prehoz/crossover cez stred postele, avšak niekedy dokonalo narovnaná posteľná bielizeň stačí.

Posteľ pred postriekaním teplou vodou
Posteľ po postriekaní teplou vodou

Vyberte si z našej ponuky

Súprava utierok z mikrovlákna pre kúpeľne

35.99 € s DPH

Dve utierky na podlahu sa postarajú o žiarivo čistú podlahu v kúpeľni. Pomocou návleku na ručnú hubicu je možné bez námahy odstrániť aj zvyšky vodného kameňa a mydla. Vďaka leštiacej utierke zažiaria zrkadlá a iné hladké povrchy v novom lesku.

Čistič okien
WV 5 PREMIUM

89.99 € s DPH

Perfektná súprava s čističom okien s odsávaním WV 5 Premium sa raz-dva postará o čisté okná bez šmúh – bez kvapkania. Vďaka vymeniteľnej batérii, ktorá sa dá dokúpiť, sú možné nekonečné čistiace práce bez problémov.

Parný čistič SC 1

79.99€ s DPH

Kompaktný ručný parný čistič SC 1 čistí úplne bez chémie a nájde uplatnenie v domácnosti prakticky kdekoľvek. Pri dôkladnom čistení parným čističom Kärcher odstránite 99,99 % všetkých baktérií bežných v domácnosti, ktoré sa vyskytujú na tvrdých plochách kúpeľne, ale aj kuchyne či iných miestnosti domu.

Ďalšie tipy a triky pri upratovaní

Dezinfekcia hubky ! Prvý tip ktorý vám prinášam v mojej rubrike bude o dezinfekcii hubiek ktoré si myslím že používame …

Plastové nádoby na ukladanie zvyškov jedla sú jedným z najväčších vymožeností moderného sveta. Ale ako tieto nádoby vyčistiť a odstrániť nežiadúci zápach. …

Kúpeľňa je jedna z najrušnejších miest vo vašom byte a takmer každý hosť ju navštívi, či už sa potrebuje osviežiť …

Nastriekať jedným ťahom, zotrieť a hotovo. Tak nejako vyzerá čistenie kúpeľne v reklamách. Realita je trošku iná a všetci vieme, že …

Scroll to Top