4 tipy ako môžete vyčistiť fasádu domu svojpomocne

Pri umývaní okien nielen na výškových budovách sme si všimli, že fasády domu sú čoraz viac zanedbané a zničené kvôli rôznym externým vplyvom (prach, blato, UV žiarenie, grafity, pleseň, mach,…) . Stačí však málo, aby aj farba na vašom dome ožila.

Prečo chceme, aby ste mali čistú fasádu? 

Hlavným dôvodom je samozrejme estetika, pretože špinavá fasáda nie je práve reprezentatívna. Vedeli ste, že hlavne zateplené fasády majú v technickej špecifikácii odporúčania na ich čistenie 1x za 3-5 rokov? Koľkokrát ste čistili svoju fasádu za posledných 5 rokov vy?  Zvyčajne severná strana domu býva zarastená machmi a plesňami. Prečo je to tak? Kvôli zatepleniu totiž stena nestíha poriadne preschnúť vo vlhkom prostredí s nedostatkom slnka, t.j. zníži sa cirkuláciu vzduchu. Ak však fasádu nečistíte, vzniknuté mikroorganizmy môžu znehodnotiť celú fasádu domu, pretože preniknú až dovnútra a vytvoria nevhodné podmienky nielen pre deti, ale aj dospelých.

Odpovedí teda na prvú otázku môže byť niekoľko:

  • Čistá fasáda dodáva domu na hodnote a estetike
  • Pri odstránení machov a plesní sa zlepší vnútorná mikroklíma objektu
  • Pravidelne čistená fasáda bude mať dlhšiu životnosť, čím ušetríte nemálo peňazí

1. TIP: Vysoký tlak vody

Za najčastejší a najrýchlejší spôsob považujeme čistenie vysokým tlakom vody. Ak sa na fasáda nachádza prach, pavučiny alebo blato od vtákov, tento spôsob je na to najvhodnejší. Prúd z vysokotlakového stroja smerujte aspoň zo vzdialenosti 15-20 cm, aby ste nepoškodili fasádu. Skúšajte túto metódu postupne od najväčšej vzdialenosti, aby ste zistili, aký tlak je pre ňu najvhodnejší.  Metódu nevyužívajte v prípade, že máte mäkší typ fasády. 

Ak takýmto vysokotlakovým čističom ešte nedisponujete, môžete si ho zakúpiť TU za skvelé ceny a s veľkým množstvom príslušenstva, ktoré vám pomôže jednoducho vyčistiť akékoľvek povrchy, nielen fasádu. Sú to skutoční pomocníci v každej domácnosti. POZOR si však dajte kam mierite s tlakovou pištoľou. Nikdy ju nesmerujte na osoby, zvieratá, elektrické vedenie a prístroje zapojené v elektrickej zástrčke vrátane samotného vysokotlakového čističa.  

2. TIP: Čistenie fasády parou

Čistenie pomocou pary je vhodnou alternatívou v porovnaní s vysokotlakovým čistením. Odporúča sa na čistenie fasád z vápenca alebo prírodného kameňa, ale aj historických budov. Je šetrné k materiálu a kombináciou tepla a tlaku sa vyhnete veľkému riziku poškodenia. 

3. TIP: Chemické čistenie

Ak chcete odstrániť špinu iba na malej časti fasády, môžete použiť odstraňovač zelenej vrstvy alebo si pripraviť zmes zmiešaním hustého bielidla alebo octu s vodou, ktoré vám jednoduchšie pomôžu dosiahnuť želaný výsledok. Pomocou kefy miesto vydrhnite a následne vystriekajte záhradnou hadicou alebo tlakovým čističom.

 

4. TIP: Pieskovanie 

Táto metóda sa využíva v prípade, že žiadna z predchádzajúcich metód nezabrala, pretože je omnoho agresívnejšia, ale účinná a používa sa iba na hlboké znečistenia ako napr. grafity alebo staré škvrny. Pieskové granule nastriekané obrovskou silou na stenu domu  odstraňujú znečistenie, ale môžu tiež poškodiť kamene a tehly. Tlakový spôsob čistenia pieskom nie je až tak rozšírený kvôli veľkej prašnosti. Existujú varianty s vlhčeným pieskom, ktoré prašnosť eliminujú.

Vyberte si z našej ponuky

K 4 Full Control Car & Home

326.00 € s DPH

Tlakový čistič s indikátorom tlaku – pre správny tlak na akomkoľvek povrchu. Ideálny pri stredne silnom znečistení. So súpravou Home Kit and Car Kit. Obsahuje súpravu do auta a domácnosť. Plošný výkon 40 m²/h. Oporná noha sa môže používať ako druhá rúčka, čím je možné stroj jednoducho zodvihnúť.

K 5 Compact

280.00 € s DPH

Vysokotlakový čistič Kärcher K 5 UM Car je určený na bežné používanie okolo domu – na čistenie väčších plôch a odstránenie najrôznejších nečistôt. Jednoduché odkladanie a pohodlná preprava: vysokotlakový čistič „K5 Compact “ s vodou chladeným motorom. Perfektný na stredne silné znečistenie.

Parný čistič SC 1

79.99€ s DPH

Kompaktný ručný parný čistič SC 1 čistí úplne bez chémie a nájde uplatnenie v domácnosti prakticky kdekoľvek. Pri dôkladnom čistení parným čističom Kärcher odstránite 99,99 % všetkých baktérií bežných v domácnosti, ktoré sa vyskytujú na tvrdých plochách kúpeľne, ale aj kuchyne či iných miestnosti domu.

Ďalšie tipy a triky pri upratovaní

Viete, čo znamenajú symboly na štítkoch vašich obľúbených kúskov oblečenia? Koľko pozornosti im venujete? Rozlíšenie označení pri praní je kľúčové …

Určite ste už počuli, že chemické čistiace prostriedky môžu mať množstvo škodlivých účinkov? Podráždenie pokožky, očí, alergie bolesti hlavy, či …

Vedeli ste, že vďaka rýchlemu a správnemu nastaveniu okien môžete ušetriť na energiách? Plastové okná ste si určite kúpili s …

,,Plánovanie upratovania domu je kľúčom k rodinnej harmónii“ Každý chce uprataný a čistý dom bez námahy a my by sme …

Scroll to Top