Ako odstrániť škvrny z dreveného nábytku

Každodenným používaním nábytku dochádza k jeho opotrebovaniu. Pozná to snáď každý, že nový nábytok neostane novým navždy. Radosť z novej poličky, stolíka či komody nám môžu pokaziť rôzne poškodenia alebo fľaky.  Netreba sa však obávať, väčšina poškodení sa dá odstrániť. Stačí, ak siahnete po osvedčených tipoch a váš drevený nábytok bude opäť vyzerať dobre.  

Ako na škvrny po tekutinách

Po rozliatej vode alebo alkohole môžu na dreve vzniknúť biele škvrny. Rovnako tiež po orosenom pohári, ktorý položíte na stôl, môžu vznikať biele fľaky v tvare koliesok. Takéto škvrny odstránite tak, že fľaky vysušíte fénom. Začnite však studeným vzduchom a teplotu postupne zvyšujte. Môžete tiež použiť žehličku bez pary, ktorú priložíte na fľaky cez aspoň dve vrstvy uterákov, žehličku nastavte najlepšie na strednú teplotu. Povrch nábytku však kontrolujte, aby nedošlo k ešte väčšiemu poškodeniu laku vplyvom tepla. Iným trikom na odstránenie bielych škvŕn je leštenie povrchu nábytku leštidlom. V prípade, že ak ani tento postup nepomáha, môžete nábytok pretrieť denaturovaným liehom, ale použite ho len malé množstvo.

Ak sa vám nepodarilo odstrániť fľaky po tekutinách žiadnym zo spomínaných spôsobov, jediným riešením ostáva už len použitie abrazívnych pást, ktoré obsahujú čiastočky na zbrúsenie povrchu. Takúto pastu si môžete vyrobiť aj doma, zmiešaním cigaretového popola s kvapkami oleja. Zmes natrite na poškodené miesto a handričkou utierajte v smere vlákien dreva. Silnejším abrazívom je zmes bridlice a ľanového oleja.

Škvŕn od atramentu sa zbavíte použitím technického benzínu. Navlhčite ním handričku a jemne prejdite poškodené miesto. Potom utrite čistou vodou, vysušte a ošetrite voskom.

Škvrny od oleja, farieb, pasteliek či dechtu

Tieto látky obvykle spôsobujú poškodenie nábytku len na jeho povrchu. Mokrú farbu odstránite handričkou namočenou v rozpúšťadle. Rozliaty olej najprv utriete papierovou utierkou, mastnotu následne z nábytku rozpustite čistým octom a potom povrch nábytku poutierajte vlažnou octovou vodou v pomere 1:1. Zaschnuté farby odstránite zoškriabaním rohom špachtle alebo nožíka, následne dané miesto prebrúste oceľovou vlnou navlhčenou technickým lakovým benzínom v smere vlákien dreva. Potom nábytok navoskujte a vyleštite.

Určite sa vám stalo, že ste položili horúci hrniec či panvicu na drevený stôl či dosku a ostali na nich fľaky po spálení. Pri dreve z masívu ich stačí zoškrabať alebo zbrúsiť brusným papierom. Pri dyhovanom povrchu je však potrebné spálený kus vyrezať a nahradiť novým.

Škvrny od vosku a žuvačky

Pri odstraňovaní škvŕn od vosku alebo žuvačky je aj napriek tomu, že to ide pomerne ľahko, je potrebné dbať na to, aby nedošlo k poškodeniu laku. Aby boli vosk alebo žuvačka krehkejšie, môžete použiť ľad zabalený v utierke, ktorý priložíte na škvrny. Následne ich použitím tupého predmetu odstráňte. Potom plochu pretrite oceľovou vlnou navlhčenou lakovaným benzínom a nábytok navoskujte a vyleštite.

Vyberte si z našej ponuky

Čistič dreva 5L

15.99 € s DPH

Čistič dreva na všetky povrchovo upravené aj neupravené vodovzdorné drevené povrchy ako záhradný nábytok, drevené podlahy a terasy. Obzvlášť výdatný a šetrný k materiálu. 5 l kanister.

Čistič dreva 3-v-1

7.99 € s DPH

Intenzívny čistič dreva, ktorý vďaka aktívnemu rozpúšťaču špiny navyše ponúka ochranu proti UV žiareniu a intenzívne ošetruje všetky povrchovo upravené aj neupravené drevené povrchy v exteriéri.

SC 3 UPRIGHT EASYFIX

169.00 € s DPH

Parný mop pri dôkladnom čistení odstráni 99,99 % baktérií bežných v domácnostiach, úplne bez chémie pomocou nastavenie troch stupňov množstva pary.

Ďalšie tipy a triky pri upratovaní

Kúpeľňa a toaleta by mali patriť medzi miestnosti, v ktorých sa upratuje najčastejšie. Práve kvôli zvýšenej vlhkosti je väčšie riziko vzniku rôznych …

Aj napriek tomu, že z práčky pravidelne vyberáte čistú a voňavú bielizeň, môže sa stať, že sa v nej usadí vodný kameň či …

Určite to dobre poznáte. Niekedy peknú vôňu domova naruší nepríjemný a nechcený zápach. Či už má svoj pôvod v cigaretovom dyme, chladničke, …

Plesne sú síce súčasťou prírody, no ak sa dostanú do našej domácnosti, spôsobujú nám skôr škodu, než úžitok. Vyskytujú sa …

Scroll to Top