Ako sa zbaviť škvŕn na koberci

4

Nech sa o koberec staráte akokoľvek dobre, škvrnám a rôznym nehodám v podobe rozliateho vína, omáčky bohužiaľ nezabránite. No viete zabrániť tomu, aby sa škvrna stala súčasťou koberca už navždy.

Ako?

V prvom rade treba konať ihneď. Ak sa vám podarilo urobiť na koberci nejakú škvrnu, odstráňte ju čo možno najrýchlejšie. Eliminujete tak riziko, že koberec bude už navždy “zdobiť” spomienka na takú nehodu v podobe nevzhľadnej škvrny.  

Ak ste niečo vyliali, odsajte tekutinu z koberca savým papierom, kuchynskou utierkou, či textíliou priložením na zašpinené miesto, nikdy nerozotierajte ani nezapracovávajte hlbšie do koberca! Tak škvrnu iba zväčšíte a bude ťažšie ju neskôr odstrániť.

Čistite ju vždy smerom od krajov k stredu, nikdy nie naopak. Tak by ste škvrnu len rozotierali do okolia.

No nie každá škvrna sa odstraňuje rovnakým spôsobom, preto si spomenieme najčastejšie škvrny, ktoré sa spravia na koberci a rozličné prostriedky a spôsoby, ktorými jednotlivé škvrny odstránite.

 • Na škvrny od červeného vína použite kuchynskú soľ, ktorú na čerstvú škvrnu nahusto nasypte, a nechajte na noc tak. Soľ pohltí farbu aj vlhkosť a už stačí len prepláchnuť minerálkou. Tiež sa osvedčilo naniesť na škvrnu holiacu penu, nechať ju chvíľku pôsobiť a potom znečistené miesto dôkladne opláchnuť.
 • Škvrny od bieleho vína je možné odstrániť horúcim saponátovým roztokom, poprípade s trochou čpavku. U farebných látok ponoríme znečistenú časť do studenej vody s čpavkom.
 • Na mastné škvrny dobre pôsobí jedlá sóda aj múka. Obe majú schopnosť vpiť do seba mastnotu a tak škvrnu odstrániť. Osvedčí sa tiež keď sa na škvrnu navlhčenú benzínom položíte pijavý papier a prežehlíte teplou žehličkou.
 • Ak máte na koberci rozliatu čiernu kávu alebo čierny čaj, postriekajte miesto sódou, nechajte chvíľu pôsobiť a potom opláchnite. Nakoniec naneste suchý penový šampón na koberce a vyčistite. Opakujte podľa potreby. Káva sa dá odstrániť aj tak, že ihneď po rozliatí namočíte miesto do studenej slanej vody. Tiež môžte ľahko potrieť glycerínom a potom trieť studenou vodou bez mydla, či potierať vlhkou čistou handričkou so soľou pokiaľ škvrna nezmizne.
httpi1315photobucketcomalbumst597the_gman1generaldirty_carpet_zps9bff15d0jpg2178647712
 • Fľak od horčice alebo kečupu postriekajte studenou vodou, do ktorej pridáte trochu tekutého pracieho prostriedku. Nechajte pôsobiť a vysajte vlhkou handrou.
 • Žuvačku dostanete z koberca tak, že ju pretrete kockou ľadu a potom stuhnutú zoškrabnete tupou stranou noža a zvyšky vydrolíte alebo vyčistíte benzínom či liehom.
 • Ak sa vám ocitne na koberci blato, nechajte ho zaschnúť a potom miesto vykefujte. Zvyšky vyčistíte metylalkoholom a roztokom tekutého pracieho prostriedku.
 • Čerstvé škvrny od čokolády (a tiež kakaa) prepláchnite čistou vodou bez prídavku pracieho prostriedku. Staršie škvrny zmäkčite najprv glycerínom, potom preperte v saponátovom kúpeli a dobre vyplákajte.
 • Syntetické látky, ako napríklad čarbance od fixky, najlepšie vyčistí voda s citrónovou šťavou. Zafarbené miesto od fixky môžete tiež niekoľkokrát utrieť liehom a dôkladne vypláchať.
 • Ak vám na koberec kvapne vosk, miesto pokryte pijákom alebo papierovým obrúskom prípadne toaletným papierom a prežehlite mierne teplou žehličkou, aby papier vosk vysal. V nutnom prípade ho môžete dočistiť benzínom alebo octovou vodou, prípadne už samotný obrúsok navlhčiť benzínom. Vosk z vlasov či oblečenia odstránite priložením ľadu, to isté by malo platiť aj pri kobercoch.
 • Koberec od krvi ihneď vyperieme pod tečúcou studenou vodou a potom vyperieme v silnom roztoku jedlej sódy či vo vápennej vode. Nikdy nepoužívame teplú vodu! Z koberca krv najlepšie odstránime, keď škvrny najskôr navlhčíme studenou vodou a potom ich opatrne pretierame slabým roztokom čpavku.
 • Na škvrny od mlieka nesmiete naliať horúcu vodu, čistia sa pod tečúcou vodou a potom dôkladne vytrú. Po vysušení prípadné škvrny čistíme čpavkom alebo benzínom.
 • Acetón výborne odstraňuje škvrny od lepidla. Dajte však pozor, aby sa súčasne so škvrnou nerozpustila tiež farba z koberca alebo z látky.
 • Vajce na koberci čistite vždy studenou vodou. Zbytky vajec najskôr zoškrabte a ihneď potom potrite vlhkou soľou alebo octovou vodou. Môžete tiež pridať i prípravok na umývanie riadu alebo enzymatický prášok. Nechajte pôsobiť a neskôr opláchnite studenou vodou. Pokiaľ by zostali mastné škvrny, môžete ich dočistiť benzínom alebo čpavkovou vodou.
 • Sadze odstránite potieraním koberca mäkkým bielym chlebom alebo ich husto posypte soľou, nechajte ich pôsobiť a potom vykefujte. Soľ vás rovnako zbaví akejkoľvek špiny z ulice.

Veríme, že pri včasnom zásahu a odstraňovaním škvŕn podľa týchto rád sa vás už problém špinavých či fľakatých kobercov nebude týkať a váš koberec bude len skrášľovať interiér vášho domova.

 

Vyberte si z našej ponuky

Vysávač VC 2

132.99 € s DPH

Ideálny na praktické čistenie bytov a menších domov: kompaktný vysávač VC 2 s vreckom a jednoduchou obsluhou vhodný na koberce aj podlahy.

Vysávač VC 3

142.99 € s DPH

Ušetrí výmenu a dokupovanie filtračných vreciek: vysávač VC 3 s technológiou multicyklónu a priehľadnou nádobou na nečistoty, ktorá sa dá vymývať.

Impregnovač kobercov Care Tex RM 762

27.99€ s DPH

Vysoko účinná ochrana textílií s dlhodobým účinkom pre všetky textilné krytiny. Na kobercoch sa vytvorí ochranný film, ktorý zabráni opätovnému znečisteniu.

Ďalšie tipy a triky pri upratovaní

Kúpeľňa a toaleta by mali patriť medzi miestnosti, v ktorých sa upratuje najčastejšie. Práve kvôli zvýšenej vlhkosti je väčšie riziko vzniku rôznych …

Aj napriek tomu, že z práčky pravidelne vyberáte čistú a voňavú bielizeň, môže sa stať, že sa v nej usadí vodný kameň či …

Určite to dobre poznáte. Niekedy peknú vôňu domova naruší nepríjemný a nechcený zápach. Či už má svoj pôvod v cigaretovom dyme, chladničke, …

Plesne sú síce súčasťou prírody, no ak sa dostanú do našej domácnosti, spôsobujú nám skôr škodu, než úžitok. Vyskytujú sa …

Scroll to Top