Ako vyčistiť mikrovlnku šetrne a rýchlo

Mnoho z nás si nevie predstaviť svoju domácnosť bez používania mirkovlnky. Šetrí nám čas a dokonca sa v nej dajú pripravovať aj určité druhy jedál.

Občas sa však stane, že jedlo, ktoré prihrievate, zabudnete zakryť. Výsledkom je, že začne prskať a špina sa dostane aj do tých najmenších zarážok a dierok. Preto je v prvom rade dôležité dbať na prevenciu a jedlo zakrývať. Druhým prevenčným riešením pred usádzaním špiny v mikrovlnke je po každom použití vybrať stredový tanier a poriadne ho umyť.

Ak je však už neskoro a vaša mikrovlnka sa neteší prílišnej čistote, na rad prichádzajú opatrenia vedúce k náprave.

Prvým riešením je, že použijete čistiace prostriedky, ktoré sú voľne dostupné v supermarketoch či drogériách. No ak sa chcete vyhnúť používaniu chemických prípravkov, inšpirujte sa týmito domácimi trikmi, ktorými vyčistíte svoju mikrovlnku naozaj rýchlo a hlavne šetrne.

mikrovlná rúra

Nalejte do hrnčeka čistú vodu a nechajte ho ohrievať v mikrovlnke. Dĺžku ohrevu prispôsobte rozsahu špiny, ak je príliš zaschnutá, nechajte vodu ohrievať aj 5 minút. Po ohriatí vody chvíľu počkajte, až potom mikrovlnku otvorte. Para uvoľní špinu, ktorú handričkou, prípadne papierovými utierkami jednoducho zotriete.

Podobne ako pri čistení parou, vložte do mikrovlnky misku s vodou, do ktorej nakrájajte aspoň 4 plátky citrusového ovocia (citrón, pomaranč či limetka). Nechajte vodu ohrievať 3 – 4 minúty, para špinu uvoľní a citrusy mikrovlnku rozvoňajú. Chvíľu počkajte, kým otvoríte dvierka a potom mikrovlnku vyutierajte. Zápachu sa zbavíte aj pridaním lyžice sódy bikarbóny do vody.

Na vyčistenie mikrovlnky týmto spôsobom budete potrebovať hrnček vody, 2 lyžice octu a drevené špáradlo. V miske zmiešajte vodu s octom a vložte do nej špáradlo. To na seba pri ohreve naviaže bublinky a zabráni tak možnej „explózii“ v mikrovlnke. Misku ohrievajte približne 5 minút, para a kyselina z octu skvele odstránia nečistoty. Potom misku opatrne vyberte a steny mikrovlnky utrite.

Na vyčistenie mikrovlnky vám pokojne postačí aj hubka, ktorú namočíte do vody s octom a necháte ju ohrievať 3 minúty. Po ohriatí chvíľu počkajte, až tak mikrovlnku otvorte a ohriatou hubkou ju vyumývajte. Pri tomto postupe však použite rukavice, aby ste sa nepopálili.

Vyberte si z našej ponuky

Univerzálny čistič, 5L

19.99 € s DPH

S novým aktívnym rozpúšťačom špiny, ktorý aj so studenou vodou bez námahy odstráni olej, mastnotu a zažrané minerálne znečistenie.

Čistič plastov, 5L

15.99 € s DPH

Na dôkladné čistenie záhradného nábytku, plastových okenných rámov, detských šmykľaviek a iných plastových povrchov. Obzvlášť šetrný k materiálu.

Parný čistič SC 1

79.99 € s DPH

Kompaktný ručný parný čistič čistí úplne bez chémie a nájde uplatnenie v domácnosti prakticky kdekoľvek. Odstránite s ním až 99,99 % baktérií.

Ďalšie tipy a triky pri upratovaní

Kúpeľňa a toaleta by mali patriť medzi miestnosti, v ktorých sa upratuje najčastejšie. Práve kvôli zvýšenej vlhkosti je väčšie riziko vzniku rôznych …

Aj napriek tomu, že z práčky pravidelne vyberáte čistú a voňavú bielizeň, môže sa stať, že sa v nej usadí vodný kameň či …

Určite to dobre poznáte. Niekedy peknú vôňu domova naruší nepríjemný a nechcený zápach. Či už má svoj pôvod v cigaretovom dyme, chladničke, …

Plesne sú síce súčasťou prírody, no ak sa dostanú do našej domácnosti, spôsobujú nám skôr škodu, než úžitok. Vyskytujú sa …

Scroll to Top