Ako na plesne v domácnosti

Plesne sú síce súčasťou prírody, no ak sa dostanú do našej domácnosti, spôsobujú nám skôr škodu, než úžitok. Vyskytujú sa predovšetkým v miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou. Výskytu prospieva aj vykurovanie domácností, nepotrebujú svetlo a nie sú náročné ani na živiny. Ak ste doma objavili škaredé škvrny na omietke, je najvyšší čas s tým niečo spraviť. Poradíme vám, ako sa plesní čo najrýchlejšie zbaviť.

Dôležitá je prevencia

Okrem toho, že ich môže sprevádzať nepríjemný zápach, môžu spôsobovať rozličné zdravotné problémy a alergické reakcie. Preto by ste si mali na plesne dávať veľký pozor. Na to, aby ste sa vyhli výskytu plesní vo vašej domácnosti, môžete pri osádzaní omietky alebo maľovaní použiť špeciálne prípravky, ktoré vmiešate do omietky či maľovky. Pravidelne vetrajte miestnosť, aby ste sa vyhli zvlhnutiu stien. Dajte si pozor hlavne na kúpeľňu a kuchyňu. Investujte do kvalitného digestora, ktorý bude odvádzať nadbytočnú vlhkosť. Kúpeľňu vetrajte po každom kúpaní či sprchovaní. Čo sa týka prevencie v obývačke či spálni, mali by ste nábytok rozmiestniť tak, aby medzi ním a stenou bola medzera. Ak sa neviete zbaviť nadbytočnej vlhkosti v dome či byte, používajte odvlhčovače.

Ako plesne odstrániť?

Ak ste už v byte či dome plesne objavili, je načase zbaviť sa ich. Použite špeciálne prostriedky proti plesniam. Najprv by ste mali zničiť plesne a následne potom očistiť postihnuté miesta. Plesne sa odstraňujú vždy za mokra, a to tak, že utriete napadnuté miesta s handrou namočenou v dezinfekčnom prostriedku. Po odstránení plesní danú miestnosť vždy vyvetrajte a postihnuté miesto ošetrite protiplesňovým prípravkom. Pri odstraňovaní plesní by ste vždy mali používať ochranné prostriedky, akými sú rukavice či rúško. Medzi osvedčené prostriedky v boji proti plesniam patrí hasené vápno. Je finančne nenáročné a v dvoch, maximálne troch náteroch plesne úspešne zlikvidujete. Ak sa plesne vyskytujú pravidelne, mali by ste skontrolovať vonkajšie zateplenie a odstrániť tepelné mosty, najčastejšie nad oknami.

Vyberte si z našej ponuky

Dezinfekčný čistič RM 732 5 l

79.80 € s DPH

Dezinfekčný čistiaci prostriedok. Pôsobí baktericídne, fungicídne, čiastočne ničí vírusy a má veľmi dobrý čistiaci účinok.

Parný čistič SC 1

79.99 € s DPH

Ručný parný čistič SC 1 je vďaka svojej kompaktnej veľkosti ideálny pre rýchle priebežné čistenie – úplne bez chémie.

Čistič podláh
FC 3 Cordless

279.99€ s DPH

FC 3 Cordless čistí podlahu vďaka inovačnej samočistiacej funkcie vždy čistou vodou. Vďaka svojmu štíhlemu tvaru sa okrem toho dostane bez námahy aj pod nábytok.

Ďalšie tipy a triky pri upratovaní

Nie každý má čas a chuť čistiť špáry medzi dlaždicami v kúpeľni pravidelne, aby sa vyhol ich zažltnutiu, zosivnutiu alebo …

Ako často kupujete nové utierky len preto, že sa už nedajú vyprať? V utierkach sa zhromažďujú milióny baktérií a preto …

Ak už sa dostane jeden z mravcov do domu, nasledujú ho aj ostatní. Aj napriek tomu, že sú takí malí, …

Kto by nechcel zaspávať doma s pocitom ako v luxusnej hotelovej izbe… Ľaháte si do čerstvo vypratých, voňavých a jemných …

Scroll to Top