Ako na plesne v domácnosti

mold_20green

Plesne sú síce súčasťou prírody, no ak sa dostanú do našej domácnosti, spôsobujú nám skôr škodu, než úžitok. Vyskytujú sa predovšetkým v miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou. Výskytu prospieva aj vykurovanie domácností, nepotrebujú svetlo a nie sú náročné ani na živiny. Ak ste doma objavili škaredé škvrny na omietke, je najvyšší čas s tým niečo spraviť. Poradíme vám, ako sa plesní čo najrýchlejšie zbaviť.

Dôležitá je prevencia

Okrem toho, že ich môže sprevádzať nepríjemný zápach, môžu spôsobovať rozličné zdravotné problémy a alergické reakcie. Preto by ste si mali na plesne dávať veľký pozor. Na to, aby ste sa vyhli výskytu plesní vo vašej domácnosti, môžete pri osádzaní omietky alebo maľovaní použiť špeciálne prípravky, ktoré vmiešate do omietky či maľovky. Pravidelne vetrajte miestnosť, aby ste sa vyhli zvlhnutiu stien. Dajte si pozor hlavne na kúpeľňu a kuchyňu. Investujte do kvalitného digestora, ktorý bude odvádzať nadbytočnú vlhkosť. Kúpeľňu vetrajte po každom kúpaní či sprchovaní. Čo sa týka prevencie v obývačke či spálni, mali by ste nábytok rozmiestniť tak, aby medzi ním a stenou bola medzera. Ak sa neviete zbaviť nadbytočnej vlhkosti v dome či byte, používajte odvlhčovače.

Ako plesne odstrániť?

Ak ste už v byte či dome plesne objavili, je načase zbaviť sa ich. Použite špeciálne prostriedky proti plesniam. Najprv by ste mali zničiť plesne a následne potom očistiť postihnuté miesta. Plesne sa odstraňujú vždy za mokra, a to tak, že utriete napadnuté miesta s handrou namočenou v dezinfekčnom prostriedku. Po odstránení plesní danú miestnosť vždy vyvetrajte a postihnuté miesto ošetrite protiplesňovým prípravkom. Pri odstraňovaní plesní by ste vždy mali používať ochranné prostriedky, akými sú rukavice či rúško. Medzi osvedčené prostriedky v boji proti plesniam patrí hasené vápno. Je finančne nenáročné a v dvoch, maximálne troch náteroch plesne úspešne zlikvidujete. Ak sa plesne vyskytujú pravidelne, mali by ste skontrolovať vonkajšie zateplenie a odstrániť tepelné mosty, najčastejšie nad oknami.

Pridajte Komentár

Scroll to Top